date02 Jul.0721:41 print Print artBerety już nie moherowe...

 
"Nauczycielka gimnazjum przez rok zamiast chusty islamskiej nosiła w pracy różowy beret. Sąd uznał jednak wełnianą czapkę z antenką za symbol islamu.
Przez 18 lat bez przeszkód mogła w Niemczech nosić islamską chustę. Nie przeszkadzało to jej szefom, gdy została mediatorem w jednym z gimnazjów w Düsseldorfie. Jesienią 2006 roku władze landu wprowadziły zakaz noszenia "ostentacyjnych symboli religijnych" dla pracowników służby publicznej. Wtedy 35-letnia Turczynka zaczęła nosić różowy wełniany beret, pod którym zgodnie z nakazami islamu chowała włosy. Natychmiast otrzymała list od miejscowych władz. Zagrożono jej zwolnieniem z pracy, jeżeli w szkole nadal będzie nosić beret. Urzędnicy zaproponowali, aby zamiast niego założyła perukę. Kiedy odmówiła, otrzymała wypowiedzenie. Sprawa trafiła do sądu pracy w Düsseldorfie.

Ten zdecydował w piątek, że beret może być "symbolem religijnym". Zdaniem przewodniczącej składu sędziowskiego Heike Menche "słynąca ze swych przekonań religijnych" nauczycielka, zmieniając nakrycie głowy, nie zmieniła nastawienia do religii w sferze publicznej. "To zwykła wymiana chusty na beret, który jest świadectwem przynależności religijnej. Tu nie chodzi o urodę ani o indywidualność. To zwykła próba ominięcia obowiązującego zakazu" -czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Według sędziny różowy beret stanowi "zagrożenie dla pokoju społecznego w szkole". - Nauczyciele szkółpublicznych muszą przestrzegać nakazu neutralności religijnej. Inaczej w szkołach może dojść do konfliktów. Uczniom wierząca muzułmanka w berecie będzie się zawsze kojarzyć z islamem -tłumaczy.

Tym samym np. noszony tradycyjnie przez Basków beret, uchodzący we Francji za wyraz niezależności i nonkonformizmu (nosili go m.in. tacy artyści, jak Auguste Rodin),może przeistoczyć się w symbol tradycyjnego islamu. Argument Turczynki, że nosi beret, ponieważ bez nakrycia głowy czuje się "naga", a w zimie jest jej zimno w uszy, sąd uznał za"bzdurę". Kobieta zamierza odwołać się od wyroku. Jeżeli sędziowie odrzucą jej skargę, pozostanie bezrobotna.

Obowiązek neutralności

W Berlinie, Szlezwiku-Holsztynie, Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Dolnej Saksonii i w Bremie od 2004 roku obowiązuje zakaz noszenia chust islamskich w szkołach publicznych, przedszkolach i żłobkach. Nauczyciele i wychowawcy mają obowiązek neutralności światopoglądowej i politycznej. W Nadrenii-Westfalii odpowiednia ustawa weszła wżycie jesienią 2006 roku. Dotychczas noszenie symboli chrześcijańskich oraz żydowskich było dozwolone. Kilka tygodni temu sąd administracyjny w Düsseldorfie zdecydował jednak, że zakaz powinien obowiązywać także chrześcijan i żydów. - Zakonnice nie powinny prowadzić lekcji w habicie, a żydowscy nauczyciele w jarmułce -stwierdził sąd.

Walczą o chusty

W Nadrenii-Westfalii 26 nauczycielek mimo zakazu wciąż nosi islamskie chusty. 12 z nich ma już sprawy w sądzie. Grozi im wyrzucenie z pracy. Niedawno sąd odrzucił skargę jednej znich.29-letnia nauczycielka pochodzenia tureckiego Filiz Mutu zaskarżyła resort edukacji, ponieważ nie pozwolił jej pracować w państwowych szkołach. Sąd uznał jednak, że jej nietypowo zawiązana chusta -przytrzymywana supłem na czubku głowy -nie jest wyrazem mody, tylko stanowi próbę ominięcia prawa. Dziś Filiz jest bezrobotna."

Za:

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070702/swiat/swiat_a_7.html

Jest to jawna dyskryminacja nosicieli beretów i nosicielek! Sądzę, że Marcin, przepraszam Jacek Żakowski powinien coś z tym faszyzmem zrobić... biggrin A poważnie, najlepiej jak nauczyciele będą prowadzić lekcje w przebraniu Teletubisiów :>

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 3517 times.KarmaRating: 68/159 positive. ViewVote: [up+¦down-]