date29 Apr.0723:19 print Print artTarcza, Europa, USA...

"Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier (SPD) ostrzegł przed nowym konfliktem między Wschodem a Zachodem w związku z groźbami Rosji wypowiedzenia Traktatu o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie (CFE).

Groźby Putina są reakcją na plany umieszczenia w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej. Zdaniem Steinmeiera, zapowiedź Putina ogłoszenia moratorium na wykonywanie zapisów Traktatu stanowi "powód do niepokoju" i jest "krokiem w niewłaściwym kierunku". 

"Musimy temu zapobiec. Nie wolno dopuścić do uruchomienia nowej spirali nieufności między Zachodem a Rosją" - powiedział Steinmeier w wywiadzie, który ukaże się w poniedziałkowym wydaniu dziennika "Bild".

Opowiedział się za otwartą dyskusją z Moskwą o kontrowersyjnych sprawach i za wspólnym poszukiwaniem rozwiązań. 

Szef MSZ wyraził równocześnie zastrzeżenia wobec amerykańskiego projektu systemu obrony antyrakietowej. "Projekt o takim strategicznym znaczeniu wywołuje cały szereg pytań, które trzeba dokładnie zbadać w ramach NATO. Musimy uniknąć sytuacji, w której bezpieczeństwo dla niektórych okupione zostanie nieufnością lub wręcz nową niepewnością". Niedopuszczenie do tego jest zgodne z niemieckim i europejskim interesem - podkreślił z naciskiem Steinemier.

Sprzeciw wobec rozmieszczenia w Europie Środkowej amerykańskiej tarczy potwierdził przewodniczący SPD, Kurt Beck. "Zbrojenia zagrażają Niemcom, zagrażają Europie i prowadzą do zwiększenia niepewności na świecie. My chcemy natomiast zwiększenia bezpieczeństwa, a to nie jest możliwe bez Rosji" - powiedział Beck w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Wyraził też nadzieję, że kanclerz Angela Merkel poruszy problem tarczy w rozmowach z Amerykanami (SPD i CDU/CSU tworzą od jesieni 2005 roku koalicję rządową).

Do odrzucenia amerykańskich planów budowy w Europie Środkowej systemu antyrakietowego wezwał także szef opozycyjnej FDP Guido Westerwelle. Rozmieszczenie amerykańskich rakiet grozi uruchomieniem nowej spirali zbrojeń - powiedział Westerwelle agencji dpa. Przeciwne amerykańskim planom są także pozostałe partie opozycyjne - Zieloni i Lewica."

Za:

http://www.wprost.pl/ar/?O=105683

Zawsze zastanawiało mnie jakie teczki muszą mieć Rosjanie aby Niemcy zawsze grali "dla pokoju".. Politycy proweniencji lewicowej zawsze będą coś marudzić o bezpieczeństwie, groźbie eskalacji czegoś tam, powrotu do zimnej wojny itd. W końcu to USA są złe a Rosja także nam ofiarowuje tarczę..  Od zawsze rozmowy o rozbrojeniach były domeną głównych mocarstw-np. SALT czy START; od pewnego czasu w rozwiązywaniu sporów i konfliktów próbuje nieudolnie uczestniczyć UE- głównie jako Francja i Niemcy. Niemcy szybko zapomnieli wujka z Waszyngtonu i mniej lub bardziej świadomie uczestniczą w długo już trwającym serialu pod nazwą- wyrzućmy Amerykanów z Europy.. Rosji nie należy się obawiać. Z Rosją należy rozmawiać ZAWSZE z pozycji siły, tak jak Reagan. Dopiero później można myśleć o rozbrojeniu..Amerykanie w 2001 wycofali się z traktatu ABM. Jeśli Rosjanie wycofają się z CFE wbrew pozorom niczego to nie zmieni- chociaż dyplomaci będą nas straszyć. To są tylko świstki papieru..

BTW- Traktat CFE nie był jakimś szczytowym osiągnięciem dyplomatów, jak i traktat SORT z 2002.

Mała kryptoreklama- moja praca mgr:

"Krytycy uważają, że okres odprężenia był wielką pomyłką- pozwolił przetrwać gospodarczo ZSRR i doprowadził do skłócenia sojuszników- sprawa instalacji Cruise’ów i Pershing’ów w latach 80.tych XX wieku. Okres detente nazywają okresem appeasementu wobec sowieckiego reżimu.."

"R. Pipes uważał, że detente pomogło ZSRR zalegitymizować istnienie NRD oraz zwiększyć penetrację wywiadowczą na terenie RFN. Oprócz usankcjonowania istnienia dwóch państw niemieckich, w wyniku procesu KBWE nastąpiła „legitymizacja radzieckich podbojów” w Europie Wschodniej: „It has legitimized the existence of two Germanys. The recently held Security Conference [in Helsinki] legitimized Russia’s conquests of the rest of Eastern Europe.”

"W związku z tym wśród krytyków odprężenia pojawiły się głosy, że wzmożona wymiana handlowa w ramach polityki detente tak naprawdę pozwoliła przedłużyć agonię systemu komunistycznego oraz spowodowała wzrost szpiegostwa przemysłowego i wykradanie najnowszych technologii, zarówno o charakterze militarnym jak i cywilnym, przez ZSRR i kraje „demokracji ludowej”.
"Pomimo rokowań SALT i tzw. rokowań wiedeńskich nie zmniejszyła się rola siły militarnej- przeciwnie zwiększono nacisk na rozwój nowych typów broni strategicznej a próby przeprowadzano np. pod ziemią. Siła militarna pozostała nadal poważnym czynnikiem kształtowania polityki międzynarodowej. Pomimo podpisania układów rozbrojeniowych z lat 60.tych XX wieku, w tym i układu NPT nie powstrzymano wyścigu zbrojeń- raczej zminimalizowano ewentualne negatywne skutki oraz nieprzewidziane zjawiska i sytuacje."
Rosja próbuje straszyć Zachód latawcem..W czym problem skoro od zawsze łamała wszelkie układy- także i SALT czy CFE.. Nie złamała jednego układu Ribbentrop- Mołotow i może dlatego Niemcy są tak skorzy do.."utrzymania równowagi"- czytaj wywalenia USA z Europy.. Protesty ekologów, demonstracje przeciwko Cruise'om i Pershingom- obecnie propaganda w sprawie elementów tarczy- stary wzór, stary szantaż, inne wykonanie- surowce zamiast militariów..
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/CFE

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 3524 times.KarmaRating: 148/307 positive. ViewVote: [up+¦down-]