date28 Dec.0819:07 print Print artZwierciadło

   Wygrzebałem z czeluści bibliotecznych książkę a właściwie broszurkę o Szulchan Aruch. Jakim cudem światli europejscy "przyjaciele" tego jeszcze nie spalili, nie wiem...Zapewne wielu z Was słyszało o ks. Trzeciaku i Pranajtisie. Ale sza! Czytajcie uważnie, antysemityzm u bram :>
Książeczka pochodzi z roku 1925 i ma dość przydługi tytuł: "Zwierciadło żydowskie czyli 100 praw żydowskich odnoszących się do chrześcijan, wyjętych z świętej księgi żydowskiej Szulchan Aruch wydał dr Justus."
 
 
We wstępie jest fragment o Szulchan Aruch, wytłumaczenie "akum":
 
"W prawach tych bardzo często spotkasz słowo: akum. Słowo to powstało z Aobde Kochabim UMasulot i oznacza: sługa gwiazd i planet. W Szulchan aruchu oznacza ono nie żadnego sługę gwiazd i planet, lecz po prostu chrześcijanina. Żydzi znowu mówią, że to nieprawda, że to odnosi się do pogan, do sług gwiazd i planet, a nawet do Persów!
Sam Mojżesz Isserles był szczerszy od tych żydów. W Choszen Hamiszpat 409, 3, Haga, powiada wyraźnie: Heutzutage, wo wir zwischen den Akum wohnen, tzn. Dziś, gdy mieszkamy pomiędzy akumami. A gdzie to żył Isserles? W 16-tym wieku! A gdzie przebywał? W Krakowie!
Żeby nie było żadnych wątpliwości i złudzeń, wskazujemy jeszcze na jedno miejsce Szulchan aruchu. W Orach Chajim par. 113, 8 powiedziano:
 
"Gdy się ktoś modli, a naprzeciw niego idzie akum z krzyżem w ręce, a żyd dojdzie w modlitwie do takiego miejsca, gdzie się trzeba kiwać, to żyd nie powinien się schylić. Oprócz słowa akum, używa Szulchan aruch i innych na oznaczenie chrześcijan, a to: goj, nochri, obed, kuti, elilim."
Dalej wyjaśniono przydługi tytuł i ukazano sylwetkę autora:
 
"Prawa te zebrał wprost z Talmudu Dr Justus (A. Brimann) i ogłosił je pt. "Judenspiegel" tzn. zwierciadło żydowskie. Żydów jakby ukropem oblał. Gdy redaktor gazety "Westfalischer Merkur" umieścił o niej sprawozdanie, żydzi zaskarżyli go przed sądem o "podburzanie jednej warstwy mieszkańców przeciwko drugiej, tj. chrześcijan przeciw żydom."
Prokuratura niemiecka w Monastyrze wytoczyła redaktorowi gazety proces, który się odbył 10 grudnia 1883 r. przed trybunałem w Monastyrze. Na rzeczoznawców powołano dr J. Eckera, profesora języka hebrajskiego w akademji monastyrskiej i profesora seminarium, Abrahama Treu'a (na marginesie następnych słów zajrzyjcie sobie do wikipedii i sami oceńcie poziom notki...Unicorn).
I cóż się okazało? Nic innego, tylko to, że przekład jest wierny poza kilkoma drobnemi usterkami. Dr Justus wygrał. Po procesie ogłosił dr Ecker osobną książkę pt." Der Judenspiegel im Lichte der Wahrheit" (Zwierciadło żydowskie w świetle prawdy), w której cytując dosłowny tekst Szulchan aruchu o porównując go z prawami dr Justusa, wydaje ostateczny sąd tej treści, że niestety prawa te są z Szulchan aruchem...zgodne."
 
Cytaty za: 

Zwierciadło żydowskie czyli 100 praw żydowskich odnoszących się do chrześcijan, wyjętych z świętej księgi żydowskiej Szulchan Aruch wydał dr Justus, Cieszyn 1925, s. 5- 12.

Ps. Większa część samych praw w kolejnym wpisie. Jako swoistą ciekawostkę podam prawo 8:

"Gdy żyd zobaczy miejsce, na którem odprawia się służba bałwochwalcza (kościół), obowiązany jest tak powiedzieć: Bądź uwielbiony Panie, który okazujesz się powolnym wobec przestępców Twej woli!

Jeżeli dom bałwochwalczy stoi pusty, powinien mówić: Bądź uwielbiony Panie, za to, żeś w tem miejscu wytępił służbę bałwochwalczą!

Na widok cmentarza chrześcijańskiego powinien mówić: Niech będzie shańbiona wasza matka, niech będzie zawstydzona ta, która was porodziła!

Gdy żyd widzi domy, zamieszkałe przez akumów ma powiedzieć: Domy pysznych Pan zburzy!

Jeżeli domy są zburzone, niech nad ich gruzami powie: Bóg jest Panem zemsty!"

Za: Ibidem, s. 20- 21.

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 3914 times.KarmaRating: 146/320 positive. ViewVote: [up+¦down-]