date02 Feb.0919:26 print Print artGlobalna sraczka ociepleniowa

"Powszechne mniemanie, że XIX--wieczna rewolucja przemysłowa zapoczątkowała zmiany klimatu na Ziemi, jest fałszywe. Tę zaskakującą tezę na spotkaniu Amerykańskiej Unii Geofizycznej zaprezentowali niedawno Stephen Vavrus oraz John Kutzbach z University of Wisconsin-Madison.
Z najnowszych badań wynika bowiem, że ludzi zaczęli wpływać na klimat naszej planety już 5- 8 tysięcy lat temu. Dowodzą tego analizy mikroskopijnych ilości powietrza, które w postaci bąbelków zostały uwięzione w śniegach Antarktyki. Z tych analiz wynika, że poziom zawartego w atmosferze Ziemi metanu oraz dwutlenku węgla zwiększył się znacząco w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Jak do tego doszło?
 
 
Metan powstaje w trakcie uprawy ryżu na zalanych wodą poletkach. Masowa produkcja tego gazu ruszyła, kiedy w południowo-wschodniej Azji rozpowszechniła się uprawa tego zboża. Natomiast kiedy pierwsi rolnicy pojawili się na terenie Europy i zaczęli wypalać lasy, rozpoczęło się zanieczyszczanie powietrza dwutlenkiem węgla. Stopniowo w miarę rozwoju rolnictwa na świecie ludzie produkowali coraz więcej obydwu tych szkodliwych substancji. Zapoczątkowało to globalne ocieplenie. Oczywiście, żaden z naukowców nie neguje faktu, że rewolucja przemysłowa przyczyniła się do nadania temu zjawisku niespotykanej wcześniej skali.
 
Vavrus i Kutzbach twierdzą z drugiej strony, że globalne ocieplenie nie jest takie złe, jak mogłoby się wydawać. Dowodzą tego symulacje komputerowe, które przeprowadzili. Po usunięciu z atmosfery Ziemi wszystkich nagromadzonych tam w trakcie ostatnich kilku tysięcy lat gazów cieplarnianych, klimat naszej planety powróciłby do naturalnego stanu. I teraz, 11,5 tysiąca lat od końca ostatniego glacjału, mielibyśmy do czynienia z początkiem kolejnej epoki lodowcowej. Pokrywa lodowa w Kanadzie, na Syberii i Grenlandii oraz na terenie Gór Skalistych zaczęłaby się zwiększać. Potem przyszłaby kolej na Europę. Nie wiemy, jak daleko sięgnęłyby lodowce, ale warto przypomnieć, że podczas jednego z ostatnich glacjałów lód grubości kilku kilometrów objął swym zasięgiem 90 procent naszego kraju..."
Za: "Focus Historia", nr 2/2009, s. 21.
Zatrzymana epoka lodowcowa. Brzmi niezbyt miło.

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 3350 times.KarmaRating: 162/347 positive. ViewVote: [up+¦down-]