date07 Mar.0910:45 print Print artMisja pokojowa w Moskwie

Wszystkie bajki i mity mają zakorzenienie w rzeczywistości. Kwestią dyskusyjną pozostaje pytanie, gdzie dodano elementy, które obecnie są dziwne, niewiarygodne lub...nieprawdziwe. Czy na pewno nieprawdziwe? Pozostawiam to do rozważań na popołudnie, zgodnie z teorią mówiącą, że historia uczy tych, co chcą się uczyć...
 
 
 
W 1951 w magazynie Collier's znalazła się wkładka mięsna dotycząca przyszłej wojny i okupacji...Rosji. Artystyczna wizja wojny, której nie chciano: "Russia’s Defeat and Occupation, 1952-1960; Preview of the War We Do Not Want."
 
Nakreślono scenariusz trzeciej wojny światowej, w której siły zbrojne USA i Narodów Zjednoczonych za pomocą bombowców dokonały "misji do Moskwy." Atomowej misji, rzecz jasna.
"Czynnikiem sprawczym" okazało się zabójstwo Tito, ograny motyw z tą Jugosławią, najpierw I wojna a teraz III. Chaos, ruchawka i wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego. Rozumiem, że określenie zostało użyte przyszłościowo-> formalnie pakt podpisano w 1955.
 
Po co ukazał się artykuł? Aby ostrzec złych przywódców Rosji, że ich konspira w celu zniewolenia świata jest mroczną ścieżką wiodącą w szybkim tempie do III wojny światowej. Czytelna aluzja? Sądzę, że czytelna z uwagi na gorliwość z jaką sowieckie służby zbierały i tłumaczyły książki z zakresu scifi i powieści szpiegowskie.
 
Przesłanie "bajki" było okrutne: my, czyli cywilizowany świat, nie chcemy wojny ale przymuszeni wygramy i zniszczymy was. Szkoda, że później nastąpiło detente...
 
Ps. "Another illustration caption reads "In an effort to terrorize people, Soviet agents planted bombs in New York's Grand Central Terminal, killed 22. Americans were outraged." 9/11? wink   Najciekawsze wydaje się być:

"Uprisings take place in U.S.S.R. and satellite nations. UN parachutes Russian emigres into Soviet Union to aid dissident groups." co wiąże się z...Brygadowym Kołem Młodych "Pogoń."

 

 

 
 


tagsTags: , , , , , ,

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 2820 times.KarmaRating: 71/157 positive. ViewVote: [up+¦down-]