date14 Mar.1014:02 print Print artKorzenie totalitaryzmów

"Wp³ywowe ko³o, które pracowa³o dla stworzenia i wzmocnienia Trójprzymierza, by³o ko³em miêdzynarodowej konfraterni bankierskiej. Jego cz³onkowie byli wy³±czeni z rozwoju ekonomicznego Niemiec, ale mieli rosn±ce powi±zania z Francj± i Rosj±. Ich przedsiêbiorstwa, tak kwitn±ce jak Kompania Kana³u Sueskiego, firma Rothschildów, "Rio Tinto"w Hiszpanii, liczne spo¶ród ich wspólnych towarzystw ulokowanych w Maroko, tworzy³y wówczas wielk± sieæ dyskretnych powi±zañ, które przygotowywa³y Trójprzymierze, a nastêpnie je wzmacnia³y. Rothschildowie, bliscy przyjaciele Edwarda VII i Francuzów, byli udzia³owcami "Banque de Paris" i Banku Holandii. St±d pó¼niej wyj±tkowe znaczenie ich negocjacji dla up³ynnienia we Francji po¿yczek rosyjskich, które wynosi³y 9 milionów rubli."

Za: P. F. de Villemarest, W cieniu Wall Street, ¬ród³a finansowe komunizmu i nazizmu, Warszawa 1997, s. 26.

"W ka¿dym razie, pocz±wszy od 1911, jedne z funduszy kampanii prowadzonej na ¶wiecie przeciw re¿imowi carskiemu pochodzi³y od Jakuba Schiffa, ziêcia Loeba z "Kuhn, Loeb and Co." On sam chwali³ siê tym w "New York Timesie" z 6 czerwca 1916. Bez ryzyka w tym momencie, poniewa¿ usi³owania pokojowe miêdzy Niemcami i Rosj± spe³z³y w³a¶nie na niczym, ku najwiêkszej rado¶ci Londynu.

(...) Warburgowie, tak jak ci ostatni, jak "Kuhn, Loeb and Co.", J.P. Morgan, jak- starzec ju¿- Rockefeller, nie mieli w 1916 ¿adnego interesu w tym, aby europejska wojna domowa skoñczy³a siê za wcze¶nie", ibidem, s. 28- 29.

"Na przyk³ad Jacob H. Schiff, jeden z dyrektorów "Kuhn, Loeb and Company" przeznaczy w imieniu tej jednej firmy 20 milionów dolarów dla ró¿nych rosyjskich nurtów rewolucyjnych, od 1905 do 1922.

(...) Tak oto, a¿ do lata 1916, bankier szwedzki Olof Aschberg odgrywa g³ówn± rolê, podejmuj±c w Stanach Zjednoczonych po¿yczki rosyjskie, które Rothschildowie i paru innych lokuj± ze swej strony we Francji. Pierre Bark, carski minister finansów towarzyszy³ Aschbergowi w tych zabiegach w Nowym Jorku. 4 sierpnia 1916, gdy Aschberg przybywa jeszcze raz, aby zebraæ 50 milionów dolarów po¿yczki, dziêki konsorcjum kierowanemu przez "National City Bank", bankier szwedzki o¶wiadcza dla "New York Timesa", ¿e wbrew pozorom, dobra lokata jest w³a¶nie w Rosji. Jest pewne, ¿e ¼le siê dzieje tak na froncie rosyjskim, jak na dworze carskim lecz Aschberg dorzuca: "Liczni Amerykanie przebywaj± obecnie w Petersburgu w zwi±zku ze swoimi firmami i ¶ledz± z bliska sytuacjê; z chwil±, gdy zajd± tam pewne zmiany, masowy handel z Rosj± nabierze rozmachu", ibidem, s. 68- 69.

Podwójna gra toczy siê dalej:

"We wrze¶niu 1914 "Kuhn, Loeb and Company" zbiera dla skarbu niemieckiego 400 tysiêcy dolarów, podczas gdy 25 milionów marek jest rownolegle przekazane na kredyt ich udzia³owca w Hamburgu, Maxa M. Warburga. Ten ostatni, jak wykazuje Sutton, finansuje wojnê przeciw Francji, ale stworzy, wraz z przemys³owcem niemieckim Stinnesem, wydawnictwo rozpowszechniaj±ce w ¶rodowisku emigracji rosyjskiej i w Rosji drukowane po rosyjsku wywrotowe pamflety i broszury antycarskie. Spó³ka, o której mowa, za³o¿ona 12 sierpnia 1916 pod nazw± "Russian- American Publication Society", mie¶ci³a siê przy 44 Whitehall Street w Nowym Jorku.

Podwójna gra Warburgów jest ³atwa. Max, zainstalowany w Hamburgu, ma w Berlinie brata, radcê Kaisera, który w 1912 odznaczy³ go jako szefa tajnej policji. Drugi brat, Paul Moritz Warburg, wyemigrowa³ do Stanów Zjednoczonych w 1902 i wszed³ do spó³ki "Kuhn, Loeb and Company", która od 1911 inspirowa³a stworzenie za Atlantykiem scentralizowanego systemu bankowego, istniej±cego do dzisiaj. Tak narodzi³ siê "Federal Reserve System", którego jednym z administratorów, od 1914, by³ Paul.

Inna ga³±¼ Warburgów zainstalowa³a siê w Anglii. Z niej wywodzi siê James P. Warburg, który, zwi±zany podczas wojny z Rooseveltami i pu³kownikiem House, bêdzie jedn± z wyroczni Franklina Delano, gdy ów zostanie gubernatorem Nowego Jorku, a nastêpnie prezydentem Stanów Zjednoczonych.

(...)Jeden z produktów domu wydawniczego, stworzonego przez Stinnesa i Warburga dla prowadzenia agitacji antycarskiej rozpoczêtej w 1916, nosi tytu³ "Prawda o Rosji i bolszewikach". Jest to pamflet gloryfikuj±cy Lenina. Wydano go na pocz±tku 1918, a sygnowany jest przez kogo? Ni mniej, nie wiêcej, tylko przez Williama Boyce Thompsona, od 1914 dyrektora "Federal Reserve System", owego ogó³u banków rz±dowych, którego instygatorem by³ Paul Moritz Warburg", ibidem, s. 71- 73.

"Anthony Sutton zauwa¿a ironicznie, ¿e dyplomata George Kennan, który rozpoczyna³ sw± karierê w Rosji i krajach ba³tyckich w 1927 po okresie próbnym w Hamburgu, pomija milczeniem te fakty, zw³aszcza rolê "Guaranty Trust" Morgana i rolê Thompsona w pomocy rewolucji", ibidem, s. 73.

tagsTags: , , , , ,

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 3007 times.KarmaRating: 155/328 positive. ViewVote: [up+¦down-]