date18 May.0720:14 print Print artNowe ruchy i obozy

 
Ostatnio namnożyło się różnych inicjatyw, ruchów, partii, parad czy platform. Jest o czym pisać ale gdy się wgłębiamy, jakoś tak miałko i nudno... Niby coś nowego a jednak stare potwory wystają zza kostiumów. Aby pomóc fascynatom udzielę kilku rad- no co, warto wiedzieć jak budować obóz...Pozwoli to na lepszy przepływ elektoratu i napływ nowych członków wink
No to lecimy:
"Wybór miejsca na obóz i zbudowanie dobrego schronienia to umiejętności niezbędne do przetrwania. W części tej przedstawiono wiele technik budowy schronień z dostępnych materiałów, od najprostszej osłony przeciwwiatrowej po budowle, które można zajmować dłuższy czas.
Trzeba będzie zrobić palenisko i wybrać właściwy rodzaj jego konstrukcji. Paleniska o podwójnej funkcji pieca do ogrzewania i gotowania zostały opisane szczegółowo. Porady dotyczące przygotowywania pożywienia, gotowania i konserwacji żywności zapewnią, że jedzenie będzie bezpieczne i nie będzie się marnować. Organizacja życia w obozie i higiena są tak samo ważne dla zdrowia i nastroju samotnego rozbitka, jak i większej ich grupy.
Umiejętność wykonywania narzędzi, wyposażenia obozowego, odzieży, lin i sieci przyczynia się do usprawnienia warunków życia, a znajomość węzłów ma wiele zastosowań.
Schronienie jest konieczne, by dać cień, zabezpieczyć przed wiatrem oraz deszczem i zapewnić ciepło. Sen i odpowiedni odpoczynek są niezbędne. Czas oraz wysiłek włożone w to, by schronienie było wygodne, sprawią, że zapewnienie sobie wytchnienia będzie łatwiejsze. Jeżeli jesteście ofiarami katastrofy samolotowej lub pojazd odmówił wam posłuszeństwa, to można się w nich schronić lub wziąć z nich materiały do budowy schronienia. Jednak, gdy jest pożar lub istnieje niebezpieczeństwo, że wybuchną zbiorniki paliwa, z ratowaniem dobytku poczekajcie, aż ogień się wypali.
Jeżeli bez posiadania wyposażenia staliście się ofiarami wypadku, zostaliście wskutek nagłej mgły lub zapadnięcia ciemności unieruchomieni w nieznanym terenie, gdzie posuwanie się jest niebezpieczne, albo zmęczenie lub obrażenia nie pozwalają wam iść dalej, możecie być zmuszeni zastosować to, co zdołacie znaleźć na tę noc lub do czasu, gdy będziecie mogli lepiej rozejrzeć się w okolicy. W takim przypadku z radością powitacie praktycznie każdą osłonę od wiatru, deszczu i zimna. Jeżeli posuwanie się w dół zbocza górskiego wydaje się zbyt niebezpieczne, to zejście z grani w bok nawet na niewielką odległość pozwoli na usunięcie się z kierunku działania wiatru. Jeżeli nie ma jaskini czy szczeliny skalnej, która mogłaby stanowić schronienie, trzeba wykorzystać jakieś obniżenie terenu i ewentualnie podwyższyć jego ściany stosem kamieni. Trzeba tylko uważać, żeby takie konstrukcje były stabilne. Można użyć plecaka do ulepszenia osłony i trzeba ułożyć się po stronie zawietrznej.
Jeżeli jest jeszcze jasno, nie macie obrażeń, które ograniczałyby waszą sprawność fizyczną, oraz drogi nie przegradza strome urwisko czy inna przeszkoda, wtedy warto poszukać w pobliżu lepszych miejsc. Na obóz, w którym będziecie przebywać dłużej, powinniście znaleźć bezpieczne miejsce z wygodnym dostępem do rzeczy najpotrzebniejszych dla życia.
Gdzie założyć obóz?
Jeżeli jesteście na dużej wysokości w odkrytym terenie, to żeby znaleźć miejsce bardziej osłonięte trzeba zejść niżej, natomiast w terenie położonym nisko i wilgotnym będziecie musieli wspiąć się wyżej, żeby znaleźć jakieś miejsce dostatecznie suche, Trzeba szukać miejsca osłoniętego od wiatru lub wzniesienia gruntu, które nie będzie zalane i gdzie nie grozą lawiny ani spadanie kamieni. Powietrze gorące unosi się a zimne opada, a wiec na dnie dolin często będą występować obszary zimniejszego powietrza, gdzie przy chłodniejszej pogodzie mogą pojawiać się mgły i szron. W okolicach, gdzie jest dużo opadów, tarasy ciągnące się w poprzek zbocza będą często wilgotniejsze niż bardziej stromy grunt znajdujący się zarówno wyżej, jak i pod nimi, gdyż woda zbiera się na tarasach, zanim spłynie niżej.
Najlepiej jest założyć obóz blisko wody z jednoczesnym dostępem do obfitego źródła drewna. Jednak zlokalizowanie obozu zbyt blisko wody może prowadzić do kłopotów z owadami, a szmer płynącej wody może zagłuszać inne dźwięki, mogące sygnalizować niebezpieczeństwo, lub odgłosy zbliżania się grup poszukiwawczych bądź ratowników.
Na brzegach rzek trzeba szukać znaków wskazujących na najwyższy poziom wody: w terenach górskich strumyki mogą bardzo szybko stać się rwącymi rzekami; woda może przybierać z prędkością aż 5 m na godzinę! Nawet na nizinach trzeba trzymać się z daleka od koryt starych cieków wodnych niezależnie od tego, jak bardzo są wyschnięte. Silne opady w pobliskich wzgórzach mogą łatwo spowodować gwałtowne spłynięcie wód, które przybiera postać krótkotrwałej lokalnej powodzi pojawiającej się bez ostrzeżenia. Wybiera się teren w miarę płaski, wolny od kamieni i umożliwiający wyłożenie znaków sygnalizacyjnych, które będą łatwo zauważalne dla ratowników.
Sprawdźcie, czy u góry na drzewach nie ma gniazd pszczół lub szerszeni oraz uschniętych gałęzi, które mogłyby spaść na was w czasie kolejnej burzy czy wichru. Trzymajcie się z daleka od samotnych drzew, które często są celem uderzeń piorunów, a w terenie lesistym trzymajcie się krawędzi lasu, skąd można dobrze widzieć, co się dzieje wokoło. Nie obozujcie na ścieżkach, którymi poruszają się zwierzęta - nie chcecie mieć takich nieproszonych gości, jak stado biegnące do wodopoju, które może stratować wasz biwak. Warto za to pozostać w pobliżu szlaków ludzkich.

MIEJSCA NIENADAJĄCE SIĘ POD OBÓZ
1.  Wierzchołki wzniesień wystawione na wiatr (trzeba zejść niżej i szukać schronienia po stronie zawietrznej). 

2.  Dno doliny i głębokie obniżenia terenu - mogą być mokre oraz w przypadku bezchmurnej nocy może się tam pojawić szron.
 
3.  Tarasowało ukształtowane zbocza wzniesień, gdyż grunt jest tam wilgotniejszy.

4.  Górskie odnogi, prowadzące w dół ku wodzie, często będące ścieżkami, którymi zwierzęta udają się do wodopoju."

Za: J. Wiseman, SAS. Szkoła przetrwania, Warszawa 2001, s. 242- 245. wink

altCategory: General autorPosted by: unicorn
ViewViewed: 2762 times.KarmaRating: 139/307 positive. ViewVote: [up+¦down-]