Krytycy teorii Suworowa/ Sołonina, mówiącej o tym, że Hitler wyprzedził Stalina zwykle z niechęcią sięgają do jednej pozycji wydanej w roku 1967, 1941 22 czerwca Aleksandra Niekricza. Dlaczego? Ponieważ autor, nawet niespecjalnie aluzyjnie daje do zrozumienia, możliwe, że przypadkowo, iż ZSRS szykował się do wojny ofensywnej przeciwko imperializmowi, wczesna faza wojny z faszyzmem miała być przygrywką. Co zatem robi miłujący pokój Związek Sowiecki?
Źródło obrazka: Geographictravels.com.
"Być gotowym do obrony ojczyzny! Myśl ta była tak naturalna, że stała się zwykłą, codzienną sprawą dla milionów chłopców i dziewcząt. Rzadko się zdarzało, by ktokolwiek z uczącej się czy robotniczej młodzieży nie należał do wojskowych czy też sportowych sekcji "Ossoawiachimu" (taki sowiecki LOK-Unicorn), do ochotniczych klubów sportowych, nie uczył się w aeroklubach, w szkołach lotników szybowcowych, na kursach pielęgniarskich. Państwo radzieckie okrążone jest przez świat kapitalistyczny. Faszystowscy agresorzy zagrażają pokojowi. To było jasne i zrozumiałe dla każdego.
(...)Zresztą mało kto uzmysławiał sobie, jaka będzie ta wojna. Wiadomo było, że Armia Czerwona walczyć będzie na ziemi wroga i że w tej wojnie sojusznikami Związku Radzieckiego będą niemieccy robotnicy i chłopi, którzy powstaną przeciwko Hitlerowi."
Za: A. Niekricz, 1941 22 czerwca, Warszawa 1967, s. 87- 88.
"Radziecka doktryna wojenna wychodziła z założenia, że możliwy jest wybuch nowej wojny światowej, która będzie długotrwała i przewlekła. W tej wojnie przeciwko Związkowi Radzieckiemu wystąpić może koalicja państw imperialistycznych.
(...)Przypuszczano, iż wojnę prowadzić się będzie na ziemiach przeciwnika, liczono na jego zniszczenie i na osiągnięcie zwycięstwa. Tezy te, słuszne w zasadzie, miały jednak istotne braki- wykluczano możliwość prowadzenia wojny na własnym terytorium i wychodzono z błędnego założenia, że straty własne będą nieznaczne (i tak by było gdyby Stalin wyprzedził Hitlera-Unicorn)." Ibidem, s. 109.
Niekricz pisze, że "poważnym błędem" była decyzja o rozbrojeniu fortyfikacji na "starej granicy (z 1939) w związku z....budową nowych rubieży obronnych, planowanych na...kolejne lata. Logiczne zatem, że gdyby plan Stalina się powiódł wybudowano by sowiecką wersję Festung Europa nad Atlantykiem i właśnie tutaj, na "starej granicy."
"Niewesoło również przedstawia się historia z rekonstrukcją starych i budową nowych lotnisk w pobliżu granicy zachodniej. Wbrew opinii dowództwa wojskowego (czyżby była opozycja wobec planów wyzwalania? Unicorn) rozpoczęto jednocześnie prace na większości lotnisk nadgranicznych, przy czym wiele z nich budowano niebezpiecznie blisko granicy. Do chwili wybuchu wojny budowy jednak nie zakończono i lotnictwo znalazło się w sytuacji jak najbardziej nie sprzyjającej z powodu dużej koncentracji, ograniczenia możliwości manewrowania i zdemaskowania. Ponieważ na wypadek wojny przewidywano odparowanie ciosu wroga i przeniesienie działań wojennych na jego terytorium, podstawowe składy i rezerwy mobilizacyjne rozmieszczano niedaleko starej granicy, na Białorusi, na Ukrainie, pod Smoleńskiem." Ibidem, s. 114.
Ciekawie w tym kontekście wyglądają tłumaczenia Niekricza w dalszej części książki, w związku z rysowaniem tła międzynarodowego:
"Gdy wybuchła wojna w Europie, Związkowi Radzieckiemu udało się pozostać poza jej zasięgiem, chociaż pożoga wojenna rozgorzała u samych jego granic. Udało się uniknąć jednoczesnej wojny na dwa fronty: w Europie- z Niemcami hitlerowskimi i w Azji- z militarystyczną Japonią. Pozostać poza wojną tak długo, jak tylko jest to możliwe (oczywiście poza wojną, rozumianą jako agresja na ZSRS, inne były "wyzwoleńcze"...Unicorn)- oto główny cel radzieckiej polityki zagranicznej od początku drugiej wojny światowej aż do zdradzieckiego napadu Niemiec faszystowskich na Związek Radziecki.
(...)Te 22 miesiące Związek Radziecki starał się wykorzystać , by zwiększyć swoją zdolność obronną, polepszyć swą pozycję na wypadek agresji z zewnątrz." Ibidem, s. 121- 122.
Faktycznie polepszył, demontując umocnienia...a wcześniej likwidując bufor- Polskę. Dziwna sprawa- zwiększali swoją zdolność obronną, chociaż mieli prowadzić wojnę na terytorium przeciwnika...
Zaprawdę niedobrzy ci Niemcy, zdradziecko napadli na chcących tego samego chociaż: "Związek Radziecki uczciwie i solidnie realizował zawarte z Niemcami porozumienia polityczne i gospodarcze." Ibidem, s. 123.
Tags: ZSRS, rewolucja, Europa, komunizm, wojna, Hitler, Stalin, 1941