"Trybunał wysłucha jedynie stanowisk stron - skarżących ustawę posłów SLD, Sejmu i prokuratora generalnego. Posiedzenie będzie trwało do wieczora. W czwartek TK przejdzie do fazy pytań; nie wiadomo, kiedy będzie wyrok w tej sprawie.
if(typeof isSrd05=='undefined'

{NPB("005"

;
Trybunał wcześniej odrzucił wniosek marszałka Sejmu Ludwika Dorna, by odroczyć rozprawę, ponieważ Sejm nie wypracował stanowiska w sprawie drugiego wniosku - Rzecznika Praw Obywatelskich. Oba wnioski miały być rozpatrywane łącznie, ale w środę Trybunał zdecydował rozpatrywać na razie tylko wniosek SLD. Wniosek RPO będzie zbadany w innym terminie.
TK odrzucił też wnioski przedstawiciela Sejmu Arkadiusza Mularczyka - o wyłączenie ze składu orzekającego w tej sprawie sędziów Ewy Łętowskiej i Marka Mazurkiewicza, bo sędziowie ci - a także prezes TK Jerzy Stepień - wypowiadali się wcześniej na temat lustracji.
Przewodniczący składu TK Janusz Niemcewicz poinformował, że Łętowska podpisała się pod listem w sprawie uchwały Sejmu dotyczącej tzw. listy Macierewicza, która została potem uznana za niekonstytucyjną przez TK, a ponadto Łętowska nie była wtedy sędzią TK i nie obowiązywała wówczas obecna konstytucja. Wypowiedź Marka Mazurkiewicza pochodzi również z 1992 r. i dotyczy tej samej kwestii - dodał Niemcewicz.
Przeczytaj cały artykuł: »»

Mity z reguły mają charakter kosmiczny. Nie przeczy to obecności elementów antropomorficznych ponieważ świat człowieka współzależy od większej całości. W mitach mamy przedstawienie jak z chaosu powstał porządek, w którym przenikają się prawa naturalne i społeczne. W społecznym kontekście mit stanowi opowieść quasihistoryczną i ostrzeżenie przed hołubionymi przez niektórych nieistniejącymi "złotymi wiekami". Aby bardziej scalić grupę rządzacy posługują się nie tylko mitami narodowymi- polityczno- kulturowymi interpretacjami historii ale i tzw. mitami przejścia- rites de passage. Obrzędy przejścia mogą być świadomym nawiązaniem do poprzednich czasów i inicjacją, wtajemniczeniem w inny, wyższy stopień rozwoju. Czy tzw. mitologia IV RP opiera się na obrzędzie przejścia? Myślę, że tak ponieważ zakłada symboliczne lub faktyczne wyłączenie jednostki bądź całych grup społecznych ze struktury społecznej na pewien czas- niektóre grupy wyłączana są na zawsze- lustracja. Jednostki poddawane są pewnym próbom i kontaktom z demonicznymi siłami spoza społeczności- walka z układem, lustracja, odkomunizowanie wyglądu ulic, odkłamywanie historii, karanie winnych z poprzedniego systemu, koalicja z elementami niepożądanymi itd.
Przeczytaj cały artykuł: »»